Tylne belki skrętne to jeden a autorskich pomysłów stosowany we francuskich autach. Obecnie są zarówno w Peugeotach jak i Citroenach. Jednak jak życie już wielokrotnie pokazało, nie było to najszczęśliwsze rozwiązanie, zwłaszcza tam gdzie pojazdy były eksploatowane na nierównych i dziurawych drogach.
Rozwiązanie z tylną belką miało zapewniać dodatkową stabilność samochodu w zakrętach, a jednocześnie podnosić komfort jazdy na nierównościach. Z tego zadania wywiązywało się całkiem nieźle. Również trwałość nie była na złym poziomie, ale tylko jeśli mówimy o pojazdach używanych w krajach gdzie drogi są dobrej jakości, czyli we Francji, Niemczech i tak dalej. W Polsce natomiast nie było już tak kolorowo i w samochodach często uszkadzała się tylna belka. Citroen Berlingo był jednym z przykładów takich pojazdów, gdzie już po całkiem niedługim czasie eksploatacji potrafiły wybić się gumowe tuleje łączące belkę z podwoziem. Efektem tego były wibracje i stuki podczas jazdy, niestabilność podczas jazdy po zakrętach i łukach, a w poważniejszych przypadkach nawet wypaczenie całej geometrii zawieszenia. Oczywiście trudno było dojść aż do takiego stanu, że auto nie przeszło przeglądu, ponieważ wcześniej objawy z pewnością dawały się we znaki kierowcy.
Na szczęście uszkodzenie tylnej belki nie oznacza problemu nie do rozwiązania. Co prawda naprawa tego elementu w autoryzowanych stacjach obsługi producentów polega najczęściej na jego kompletnej wymianie, co generuje całkiem spore koszty. Ale nie musi tak być. Wiele warsztatów oferuje bowiem usługę, którą jest regeneracja tylnej belki. Citroen posiada na ogół taką konstrukcję rzeczonego elementu, że wymiana tylko i wyłącznie uszkodzonych gumowych łączników nie stanowi większego problemu. Można więc w sposób łatwy, szybki i przede wszystkim tani doprowadzić samochód do porządku i nadal cieszyć się bezawaryjną jazdą. Ważne tylko by odpowiedzialnie wybrać serwis który zregeneruje nam belkę, ponieważ zdarzają się przypadki niezbyt udanych napraw, które kończą się koniecznością ponownego odwiedzenia warsztatu już po kilku miesiącach użytkowania samochodu. Na szczęście w sieci znajdziemy całą masę opinii o zakładach mechanicznych, więc trafienie pod dobry adres nie będzie problemem.
Jak możemy zauważyć, sporo jest przypadków w których uszkodzić się może tylna belka. Citroen na szczęście stosuje w swoich pojazdach takie rozwiązanie, które daje się łatwo zregenerować, nie narażając właściciela auta na wysokie koszty czy bardzo długi czas naprawy.