automatyzacja linii produkcyjnej

Czemu służy automatyzacja linii produkcyjnej?

Zakłady produkcyjne muszą posiadać bardzo wydajne i szybkie linie produkcyjne, aby móc produkować towary na tyle szybko, by być konkurencyjnym wobec innych fabryk. Jest to najważniejsza rzecz jeśli chcemy być konkurencyjni na wolnym rynku, gdzie każdy może dużo zrobić, jeśli tylko ma na to siły i środki. Dzisiaj porozmawiamy o automatyzacji w przemyśle, która w ostatnich latach staje się bardzo popularna i często wykorzystywana.

Tak więc na początku powinniśmy powiedzieć sobie, że szybkość produkcji zależy dzisiaj głównie od tego, czy dana fabryka daje sobie radę z opanowaniem nowoczesnych maszyn, które bardzo wiele czynności wykonują automatycznie. Dzięki temu nie trzeba zatrudniać tak dużej liczby pracowników, produkcja jest więc nie tylko szybsza, ale jednocześnie tańsza. Automatyzacja linii produkcyjnej jest bardzo nowoczesnym i przede wszystkim ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ dzięki niej tak naprawdę spadają koszta produkcji, głównie ze względu na obniżenie zużycia energii elektrycznej. Trzeba tu jasno powiedzieć, że zautomatyzowanie jednej hali produkcyjnej może nieco kosztować zarząd firmy, ale opłaci się to ostatecznie gdy przyjdzie do podliczenia kosztów na koniec. Tak więc wiemy już, że automatyzacja nie tyle się opłaca, ale wręcz jest koniecznością, jeśli chcemy móc utrzymać konkurencyjność naszej fabryki. Szefowie takich fabryk doskonale o tym wiedzą i dlatego możemy zauważyć, że automatyzacja jest wprowadzana współcześnie praktycznie wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe.

Projektowanie maszyn – czym jest ten proces twórczy

Teraz pomówimy o aspektach technicznych automatyzacji. Przede wszystkim automaty zastępują ludzi tam, gdzie dochodzi na przykład do sortowania produktów i odrzucania tych, które mają wady. Czy automaty wykonują to lepiej niż pracownicy? Tutaj można by dyskutować, jednak ostatecznie wychodzi na to, że lepiej jednak wykorzystać tutaj maszyny. Głównie dlatego, że ich praca jest po prostu tańsza niż praca człowieka, a jednocześnie wcale nie spada aż tak bardzo sposób w jaki są sortowane produkty. To jednak nie wszystko, ponieważ automatyzacja linii produkcyjnej wykorzystuje dzisiaj najnowocześniejsze maszyny, których integracja i dokooptowanie do pracy z innymi podzespołami stosowanymi w fabryce wcale nie jest ani trudna, ani skomplikowana. Jednak pomimo tego potrzebne jest zatrudnienie przede wszystkim dobrego informatyka, ponieważ trzeba będzie programowo dostosować działanie całego systemu tak, by na przykład w razie wykrycia przez automat źle wyprodukowanych towarów, mógł on zatrzymać taśmę i odrzucić je w odpowiednie miejsce. Montaż i przygotowanie całości trzeba wkalkulować sobie w koszty, jednak ostatecznie wychodzi jednak na to, że szybko te koszty się nam zwracają.

Jeśli przejrzymy poziom automatyzacji wszystkich polskich fabryk, zauważymy, że poszedł on bardzo do przodu w ostatnich latach. Jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia mieliśmy zaledwie kilkanaście procent zautomatyzowanych fabryk, jednak obecnie praktycznie każda nowo otwierana hala produkcyjna jest już od razu w pełni zautomatyzowana.

Więcej na: http://comatic.pl/jak-w-praktyce-wyglada-automatyzacja-linii-i-procesow-produkcyjnych/