Choroba Alzheimera jest chorobą nieuleczalną – to fakt, z którym trudno jest się pogodzić, kiedy dotknie ona kogoś z najbliższego otoczenia lub nas samych. Alzheimer nie jest jednak wyrokiem. Po rozpoznaniu wczesnych symptomów schorzenia możemy jeszcze podjąć działania, które znacząco opóźnią postęp choroby i zagwarantują nam bystrość umysłu przez długie lata. Ważnym jest więc, aby znać czynniki ryzyka, mechanizm powstawania choroby Alzheimera i umieć odczytywać jej objawy – dzięki temu możemy zareagować w odpowiednim czasie.
Przyczyny choroby Alzheimera
Przyczyny choroby alzheimera nie są dokładnie znane. Jedna z hipotez mówi o tym, iż za proces chorobowy odpowiadają dwa rodzaje białek, które odkładają się w różnych częściach mózgu. Jedno z nich kumuluje się w postaci tzw. „blaszek starczych” w przestrzeniach międzykomórkowych, a drugie z nich odkłada się w neuronach. Choroba Alzheimera to, ogólnie rzecz ujmując, postępujący proces niszczenia komórek mózgu, który dotyka każdego z nas w późniejszych latach życia, jednak u osób z Alzheimerem proces ten jest znacznie przyspieszony. Choroba ta dotyka najczęściej osób po 60 roku życia, jednak znane są przypadki, gdy schorzenie rozwijało się u młodzieży lub nawet dzieci (narażone są zwłaszcza dzieci z zespołem Downa). Choroba Alzheimera to jedna z postaci dolegliwości otępiennych, spowodowana nieodwracalnymi uszkodzeniami (samodegradacją) ośrodkowego układu nerwowego. Na co zwrócić uwagę, gdy podejrzewamy chorobę u siebie lub bliskich?
Objawy choroby Alzheimera
Jeden z pierwszych symptomów, który powinien zaniepokoić otoczenie osoby, u której rozwija się choroba Alzheimera to zaburzenia pamięci krótkotrwałej, czyli zapominanie faktów i zdarzeń sprzed kilku chwil. Takie osoby często nie mogą sobie przypomnieć, jakie czynności miały wykonać danego dnia czy gdzie miały pójść. Innym objawem są trudności w wypowiadaniu się, a w szczególności zapominanie konkretnych słów do opisania jakiegoś zdarzenia bądź rzeczy. Należy zwrócić również uwagę na to, czy osoba zagrożona chorobą potrafi łączyć fakty w sposób przyczynowo-skutkowy w różnych sytuacjach (przykładowo osoba chora na Alzheimera może udać się do lekarza, ale nie będzie potrafiła powiedzieć, dlaczego się tam znalazła – czy coś ją bolało, jakie miała dolegliwości). Dla osób chorych często na znaczeniu tracą święta – Boże Narodzenie, Wielkanoc, urodziny – nie potrafią one pojąć, z jakiego powodu tak właściwie się świętuje. Jeśli któryś z tych objawów dotyczy ciebie lub twoich bliskich, niezwłocznie zgłoś się do lekarza, który pomoże ci dobrać terapię powstrzymującą rozwój choroby.
Dowiedz się więcej o chorobie na stronie: http://neuro-care.com.pl/choroba-alzheimera – zapraszamy.