Coaching menedżerski – wybawienie dla firm

Coraz większą popularność zdobywa coaching. Prowadzony jest on głównie dla grup biznesowych. Wiąże się z rozwojem osobistym oraz prywatnym. Przed współczesnymi menedżerami stoją wielkie wyzwania i zadania, którym nieraz trudno sprostać. W wielkiej turbinie marketingu liczą się zyski firmy i wydajność pracowników, dlatego powstało coś takiego jak coaching menedżerski.

Co to jest?
Jest to proces rozwoju potencjału zawodowego. Menedżer wraz z coachem pracuje nad swoimi wadami i niedociągnięciami. Uczy się poprawnego zarządzania. Wprowadza zmiany w życiu prywatnym, a także w pracy. Przestawia się na pozytywne i kreatywne myślenie.

Są dwa rodzaje coachingu dla menedżerów:
Executive coaching – dla kadry średniej i wyższej zarządzającej: prezesów, dyrektorów, top menedzęrów i właścicieli film; i coaching menedżerski – wykorzystywanie elementów coachingu w relacji menedźera z podwładnymi

Jak wyglądają spotkania?
Pracownik spotyka się z coachem na kilka rozmów. Jest to zwykle około 8 spotkań po 1-1,5 godziny. W tym czasie przerabiane są różne momenty z życia menedżera. Uczy się, jak stosować techniki coachingowe w codziennej pracy.
W wyniku tego pracownik wie, jak wywierać wpływ na podwładnych. Kreuje pozytywny wizerunek siebie, w taki sposób kształtuje swe zachowania, postawy i sposób myślenia. Skupia się na budowania motywacji i zaangażowania, dojrzałości, dążenia do rozwoju, konstruktywnych sposobów myślenia i działania. Czuje, że ma cel w życiu.

Coaching menedżerski kończy się po kilku spotkaniach. Wtedy menedżer potrafi już skutecznie planować i wyznaczać cele, monitorować podwładnych, wyznaczać zadania, oceniać wyniki i prowadzić rozmowy rozwojowe ze swoim zespołem w agencji. Zna swoje słabe i mocne strony. Wie, jak wykorzystać tę wiedzę, by rozwijać siebie oraz podwładnych. Potrafi efektywnie współpracować z innymi, jest pewny siebie i odważniejszy w podejmowaniu decyzji, co przekłada się na wyniki uzyskiwane przez firmę.